İPLİK NUMARA KARŞILAŞTIRMA ARACI

İLETİŞİM FORMU

GENEL MÜDÜR MESAJI

 

Değerli Paydaşlarımız,


Türkiye tekstil sektörünün kaliteli polyester iplik ihtiyacını karşılamak üzere, 1989 yılında Bursa’da faaliyetlerine başlayan KORTEKS, bugün Avrupa’nın en inovatif entegre polyester iplik üreticisi ve ihracatçısı olarak 2200’e yakın çalışanıyla Türkiye için katma değer yaratmayı sürdürüyor.


Toplam 352 bin m2 üretim alanında faaliyet gösteren KORTEKS, yıllık 200 bin ton üretim gücü ile Türkiye’nin iplik ihtiyacının %17’sini tek başına karşılarken 5 kıtada, aralarında Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya, ABD, Kanada, Mısır, Cezayir, Brezilya, Meksika ve Güney Afrika’nın bulunduğu 50’ye yakın ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.


2022 yılı sonu itibariyle; 346 milyon dolar ciroya ulaştık. Böylesi sıkıntılı bir süreçte istihdamımızı korumayı başardık. 2400 civarındaki çalışanımızla 136 bin tonun üzerinde iplik üretimi gerçekleştirdik ve 55 milyon dolar ihracata ulaşan KORTEKS, 2750 farklı iplik çeşidiyle Türkiye’de ve dünyada 4 bini aşan müşterisine kaliteli, etkin, hızlı ve aracısız bir şekilde hizmet vermeyi sürdürüyor.


KORTEKS’in bugün sunduğu iplikler; tül perde, nevresim, halı, havlu gibi ev tekstilinden, takım elbise, kravat, eşarp, iç giyim gibi giysilere, tavan, koltuk ve kapı iç kaplama gibi otomotiv ürünlerinden, tente, branda, bahçe mobilyaları, şezlong, şemsiye gibi dış mekan uygulamalarına kadar uzanan farklı alanlarda kullanılıyor ve sunulan ürün ve çözüm yelpazesi her geçen gün daha da genişliyor.


Bugün KORTEKS’te bu yenilikçi ürün ve çözümlerimizi de kapsayan tüm faaliyetlerimizi Zorlu Holding’in sürdürülebilirlik vizyonu Akıllı Hayat 2030 çerçevesinde şekillendiriyoruz. Döngüsel ekonomi tabanlı inovasyondan beslenen bir yaklaşımla; hammaddeden yarı mamule, üretimden kalite kontrole, sevkiyattan satış sonrası teknik hizmetlere ve desteğe kadar bütün iş süreçlerini akıllandırıyoruz.


Kullandığı teknoloji açısından dünyanın en önde gelen tesislerinden bir olan KORTEKS’te, sahip olduğumuz bu teknolojiyi Ar-Ge ve inovasyon ile birleştirerek müşteri deneyimine odaklı birçok yenilikçi işe imza atıyor, rakiplerimize karşı ciddi bir rekabet üstünlüğü sağlıyoruz. Tesisimizi Endüstri 4.0 ile uyumlu hale getiriyor, makinelerimizi akıllı hale getirerek, hataları oluşmadan önlüyor, arızadan kaynaklı üretimde kapasite düşüklüğünün önüne geçiyor, işlerimizin verimliliğini artırıyoruz.


Bu anlayışla bugün dünyada 200 milyar doları bulan ve 2025 yılında 475 milyar dolara ulaşması beklenen teknik tekstiller pazarını büyümemizin sürükleyici güçlerinden biri olarak görüyoruz. Bugün Korteks’te üretimimizin yüzde 20’si teknik tekstiller alanında kullanılan ipliklerden oluşuyor. Önümüzdeki dönemde giyilebilir teknoloji kapsamında; vücut sıcaklığı, tansiyon, kalp atışı gibi vücut fonksiyonlarını ölçen sporcu kıyafetleri ile askeri kıyafet ve malzemelerle ilgili teknik tekstil alanlarına daha da fazla odaklanmayı planlıyoruz.


Bu kapsamda özellikle ipliğimizi fonksiyonel hale getirerek akıllı tekstil pazarında daha güçlü bir şekilde yer alabilmek için birçok üniversite ve araştırma kurumu ile yaptığımız çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tente, branda, bahçe mobilyası gibi dış ortam kumaşları için geliştirilen TAÇ UV Resistant polyester iplikleri ve havanın dışarıdan içeriye, nemin ise içeriden dışarıya kolayca atılmasını sağlayan ve spor giyim, iç giyim, denim giyim, iş elbisesi ve hazır giyimde kullanılan DRY TOUCH® ürünlerimizle bunun ilk örneklerini sunmuş bulunuyoruz. Kendi iplik üretim firelerimizin ve PET şişelerin hammadde olarak kullanıldığı geri dönüşümlü polyester filament ipliklerini döngüsel ekonomi tabanlı anlayışla üretiyoruz. 


Teknik tekstille birlikte otomotiv sektörü de büyümemizin sürükleyici güçlerinden biri olmaya devam ediyor. Bugün otomotiv ipliği ihracatımızla Avrupa’daki tüketimin %20 ’sinin üzerindeki talepleri karşılarken, Avrupa’nın en önde gelen otomotiv markalarının tedarikçilerini portföyümüze eklemeyi sürdürüyoruz. Bu alanda gidebileceğimiz çok daha fazla alan olduğunu öngörüyor ve çalışmalarımızı bu yönde planlıyoruz.
Bugüne kadar kazandığımız birçok başarının arkasında müşteri deneyimine odaklı bir üretim anlayışı bulunuyor. Eldiven üreticileri için geliştirdiğimiz, kesilmez eldivenlerde kullanılan cut resistant ürünümüz ve temiz odalar için kullanılan kıyafetlerin üretilmesinde kullanılan antistatik ipliğimiz, müşteri deneyimi odaklı Ar-Ge ve Ür-Ge anlayışımızı yansıtan en güncel örneklerimiz arasında yer alıyor. Müşteri deneyimini en büyük zenginliğimiz olarak görmeye, tüm süreçlerimizi buna göre şekillendirerek büyümeye önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz.


KORTEKS olarak önümüzdeki dönemde de; döngüsel ekonomi tabanlı inovasyon ve müşteri deneyimine odaklı iş yapış biçimimizle kalitemizden taviz vermeden, çevreye ve insana değer vererek ekonomiye katkımızı artırmaya ve sağlam adımlarla geleceğe ilerlemeye devam edeceğiz. Yenilenerek ve güçlenerek; akıllı, sürdürülebilir ve daha da katma değer yaratan bir şirkete dönüşerek tekstilde Türkiye’de ve dünyada ilkleri gerçekleştirmeyi sürdüreceğiz.


KORTEKS olarak 1989 yılında çıktığımız bu uzun soluklu yolculukta, başta çalışanlarımız olmak üzere tedarikçilerimiz, iş ortaklarımız ve diğer tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimizi sunar, daha iyi bir gelecek için, aynı azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğimizi ifade ederiz.

Saygılarımla,
BARIŞ MERT
Genel Müdür